„Tysiąc franków Norwida” to nie tylko przejmująca historia życia autora „Promethidiona” zwłaszcza jego ostatniej, paryskiej dekady. To także wzruszająca opowieść o jego miłości  do polskiej emigracyjnej pisarki Marii Sadowskiej.

Proponowana sztuka jest jednak czymś znacznie więcej. To opowieść o Polsce, tej pozbawionej państwowości i wygnanej oraz nadziei jaką nosił w sobie Norwid na urzeczywistnienie Polski zwycięskiej, niepodległej, uczciwej i uporządkowanej.

Tę nadzieję noszą w sobie Polacy także dziś, przeżywając wielkie kłopoty z zagospodarowaniem wolności, która powróciła do nas po 1989 r. Zapisane w dramacie diagnozy Norwida odnoszące się bezpośrednie o Polski i Polaków nic nie straciły ze swojej aktualności. Przeciwnie, upływ czasu jeszcze bardziej spotęgował siłę słów Norwida. Autor „Promethidiona” jest wielkim nauczycielem patriotyzmu. Warto się wsłuchać w przenikliwe i prorocze wypowiedzi Norwida diagnozujące to, co trzeba z naszego życia społecznego usunąć i to, co może i powinno je wzbogacić i uszlachetnić.

Producent spektaklu:

Scena „Rode” Kraków – Rzeszów

Reżyseria: Mariusz Marczyk

Scenografia: Lidia Marczyk

Muzyka: Maria Natalia Rajkin

Czas trwania spektaklu: 1.30 h

Dystrybucja spektaklu:

Agencja Promocji Promocji Sceny „RODE”

Kraków – Tarnów - Rzeszów

Wykonawcy:

Maria Sadowska – Jolanta Marczyk / Olga Pęcak

Olizarowski - Jerzy Miedziński

Cyprian Kamil Norwid - Mariusz Marczyk

Informacje o wykonawcach:

Jolanta Marczyk – współzałożycielka Sceny „Rode”, absolwentka polonistyki, ma w swoim dorobku kilkanaście ról w repertuarze Sceny „Rode”,//  Olga Pęcak – aktorka,  absolwentka Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, ostatnio obecna w serialu telewizyjnym „Przyjaciółki”.

Jerzy Miedziński - magister sztuki, absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Wrocławiu. Aktor teatralny i filmowy, związany wieloletnią współpracą z teatrami Rzeszowa i Tarnowa.

Od sezonu 2009/2010 współpracuje ze Sceną „Rode”  Kraków-Tarnów-Rzeszów

Mariusz Marczyk – aktor, dyplomowany  ZASP, założyciel i dyrektor artystyczny Sceny „Rode” Kraków – Tarnów – Rzeszów / 2003 r. / Autor powieści, dramatów i książek poetyckich. Między innymi: „Dziadek – carski oficer” / powieść / „Fetysze Izydora Bluma” /powieść/, „Przypadki męskiej nieśmiałości” /powieść/ „Tysiąc franków Norwida” /dramat/

„Na dnie duszy prawda” /dramat/ , „Separacja” /farsa/ . Mistrz żywego słowa – zdobywca wielu nagród. Między innymi nagrody Grand Prix im. Mieczysława Kolarczyka na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Słowa  Poznaniu, a także nagrody za najlepszą interpretację tekstu biblijnego oraz nagrody publiczności / Poznań 2006 /.

Data: 20 czerwca 2021 r.
Godz.: 18.00

Miejsce: sala widowiskowa MGOKSiR w Sokołowie Młp.,ul. Lubelska 5

Wstęp bezpłatny bilety do odbioru w biurze MGOKSiR w Sokołowie Młp.

Ilość miejsc ograniczona!