W grudnie w MGOKSiR odbyły się finały dwóch przedsięwzięć artystycznych realizowanych przez MGOKSiR pod patronatem Starosty Rzeszowskiego.

Pierwsze z nich to 21. Powiatowe Warsztaty Rzeźbiarskie im. Leszka Walickiego „GLINOLEPY 2022”. 13 grudnia miał miejsce Finisaż wystawy prac rzeźbiarskich wykonanych przez uczestników Warsztatów, które przebiegały w dwóch etapach: warsztatowym i konkursowym. 1 października 21 uczniów w wieku od 10 do 14 lat oraz 2 dzieci w wieku 8 lat wykonywało rzeźby w glinie. Reprezentowali oni 9 placówek oświatowo-kulturalnych powiatu rzeszowskiego: Zespół Szkół im. J.P.II w Sokołowie Młp., Szkołę Podstawową w Trzebusce, Szkołę Podstawową nr 3 w Trzebosi, Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Zaczerniu, Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę w Krasnem, Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Sokołowie Młp., Zespół Szkół nr 1 w Nienadówce, Szkołę Podstawową nr 3 w Trzebosi, MGOKSiR w Sokołowie Młp. oraz Zespół Szkół w Jasionce.

DSC0036-Kopiowanie
DSC0483-Kopiowanie
DSC0481-Kopiowanie
DSC0479-Kopiowanie
DSC0477-Kopiowanie
DSC0472-Kopiowanie
DSC0470-Kopiowanie
DSC0468-Kopiowanie
DSC0464-Kopiowanie
DSC0461-Kopiowanie

Współorganizatorem Warsztatów jest od lat Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej wspólnie z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Sokołowie Młp.

„Glinolepy 2022” otworzyli oraz uczestników powitali dyrektor MGOKSiR Agata Dec i dr Bartosz Walicki, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej, kierownik sokołowskiej Książnicy. Warsztaty prowadziła instruktorka plastyki w MGOKSiR, Henryka Boho.

W tym roku młodzi rzeźbiarze zmierzyli się z dosyć trudnym dla nich tematem – abstrakcyjna rzeźba pełna. Jednak dzięki dziecięcej wyobraźni, pasji i swobody tworzenia powstały interesujące, oryginalne rzeźby, które pomalowane zostały angobami – farbami podszkliwnymi. Po wyschnięciu rzeźby wypalono i poszkliwiono w Warsztacie Garncarskim w Medyni Głogowskiej.

W II etapie Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora dokonała oceny 23 prac wykonanych przez uczestników Warsztatów. Posiedzenie Komisji odbyło się 16 listopada w MGOKSiR. Prace oceniono w dwóch kategoriach wiekowych: 10-11 lat i 12-14 lat. Komisja w składzie: Monika Kwolek-Stec – artysta malarz z Sokołowa Młp., dr Bartosz Walicki oraz Henryka Boho – instruktorka plastyki w MGOKSiR, przyznała 8 nagród równorzędnych i 13 wyróżnień oraz dwie nagrody dla najmłodszych uczestników Warsztatów.

DSC0730-Kopiowanie
DSC0729-Kopiowanie
DSC0728-Kopiowanie
DSC0389-Kopiowanie
DSC0386-Kopiowanie
DSC0381-Kopiowanie
DSC0379-Kopiowanie

13 grudnia o godzinie trzynastej w MGOKSiR odbyło się uroczyste podsumowanie Warsztatów i Konkursu. Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej odczytał Bartosz Walicki. Nagrody i dyplomy wręczali laureatom członkowie Komisji. Podziękowania za pomoc w organizacji Warsztatów zostały również wręczone opiekunom oraz członkom Komisji Konkursowej.

DSC0486-Kopiowanie
DSC0483-Kopiowanie
DSC0482-Kopiowanie
DSC0480-Kopiowanie
DSC0479-Kopiowanie
DSC0478-Kopiowanie
DSC0476-Kopiowanie
DSC0474-Kopiowanie
DSC0468-Kopiowanie
DSC0467-Kopiowanie

Nagrody w Konkursie współfinansowane były ze środków Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Wystawa pokonkursowa „RZEŹBA ABSTRAKCYJNA” trwała od 30 listopada do 13 grudnia 2022 roku w sali klubowej MGOKSiR.

Organizatorzy i Komisja Konkursowa składają serdeczne podziękowania nauczycielom i instruktorom za udział w Warsztatach, za pełną zaangażowania pracę artystyczną z wychowankami i gratulują wybitnych osiągnięć młodych rzeźbiarzy.

 

Drugim przedsięwzięciem, nad którym patronat objął Starosta Rzeszowski, jest Powiatowy Konkurs Plastyczny dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych pod hasłem „WITRAŻ BOŻONARODZENIOWY”. Konkurs ten po raz 15. realizuje MGOKSiR.

Przedmiotem Konkursu były prace plastyczne o tematyce związanej ze Świętami Bożego Narodzenia wykonane techniką papierowego witrażu. Do udziału w Konkursie zgłosiły się dzieci i młodzież w trzech kategoriach wiekowych: I kat. 6-9 lat, II kat. 10-12 lat i III kat. 13-15 lat oraz osoby niepełnosprawne (bez względu na wiek) – IV kategoria, z 20 placówek kulturalno-oświatowo-wychowawczych powiatu rzeszowskiego oraz indywidualnie.

2 grudnia 2022 roku w MGOKSiR obradowała Komisja Konkursowa w składzie: Monika Kwolek-Stec, artysta malarz z Sokołowa Młp., dr Bartosz Walicki, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej, kierownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Młp. oraz Henryka Boho, instruktorka plastyki w MGOKSiR w Sokołowie Młp.

DSC0748-Kopiowanie

Komisja oceniła 121 papierowych witraży i wytypowała prace 25 uczestników Konkursu, którym przyznano nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach.

20 grudnia o godzinie 13.00 w sali klubowej MGOKSiR miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej, połączone z wręczeniem nagród, dyplomów i podziękowań. Przybyłych na Wernisaż gości powitała dyrektor MGOKSiR Agata Dec. Protokół odczytał Bartosz Walicki. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy i czekolady, opiekunowie artystyczni i członkowie Komisji Konkursowej – podziękowania za opiekę artystyczną oraz pracę jurorską.

Nagrody w Konkursie współfinansowane były ze środków Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Na wystawie pokonkursowej „WITRAŻ BOŻONARODZENIOWY 2022” zaprezentowane są nagrodzone i wyróżnione prace. Wystawa trwać będzie do 13 stycznia 2023 roku. Zapraszamy do oglądania.

Organizatorzy i Komisja Konkursowa składają serdeczne podziękowania nauczycielom i instruktorom za udział w Konkursie, za pełną zaangażowania pracę artystyczną z wychowankami i gratulują wybitnych osiągnięć młodych twórców.

Aurelia-Salamon-SP-nr-2-Niechobrz-Kopiowanie
Bronisawa-Burek-DS-Sokoow-Kopiowanie
Milena-Nykiel-SP-Sokoow-Kopiowanie
Michalina-Ciela-SP-Trzebownisko-Kopiowanie
Mateusz-Chorzepa-SP-Sokoow-Kopiowanie
Katarzyna-Kochaska-MGOKSiR-Sokoow-Kopiowanie
Julia-Rzeszutek-SP-Sokoow-Kopiowanie
Izabella-machowikow-ZS-nr-2-Nienadowka-Kopiowanie
DSC0522-Kopiowanie
DSC0518-Kopiowanie