17 listopada w MGOKSiR Jury konkursowe dokonało oceny prac wykonanych przez 22 uczestników 19. POWIATOWYCH WARSZTATÓW RZEŹBIARSKICH im. LESZKA WALICKIEGO „GLINOLEPY 2020”, zorganizowanych pod Patronatem Starosty Rzeszowskiego.

Warsztaty odbyły się w dniu 3 października 2020 roku. Inspiracją dla młodych twórców była rzeźba ludowa Stefana Fusa, której zbiory znajdują się w Społecznym Muzeum Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej. Towarzystwo jest współorganizatorem Warsztatów od ich pierwszej edycji. W 2011 roku, podczas Jubileuszu 10-lecia imprezy, Warsztatom zostało nadane imię inicjatora, współzałożyciela i współorganizatora Warsztatów – śp. Leszka Walickiego – społecznika, regionalisty, wieloletniego redaktora Kuriera Sokołowskiego oraz wieloletniego prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej.

W programie tegorocznej edycji było zwiedzanie Społecznego Muzeum TMZS. Dzięki uprzejmości dra Bartosza Walickiego, obecnego prezesa Towarzystwa, uczestnicy obejrzeli glinianą rzeźbę Stefana Fusa.

Stefan Fus urodził się 8 stycznia 1904 roku w Żołyni. Na początku lat 70. XX wieku zamieszkał na stałe w Sokołowie Małopolskim. Interesowała go szczególnie sztuka ludowa, dawna i współczesna – ceramika, rzeźba i malarstwo. Na okres pobytu w Sokołowie przypadła jego najbardziej intensywna twórczość. Brał udział w wielu wystawach, konkursach i kiermaszach sztuki ludowej. Uprawiana przez Stefana Fusa ceramika zyskała w Sokołowie nowy wymiar poprzez nawiązanie do znakomitych tradycji garncarstwa w tej miejscowości, gdzie od 1710 roku istniał samodzielny cech garncarski.

Podstawowym tworzywem, które Stefan Fus wykorzystywał w pracy twórczej, była glina. Wykonywał z niej drobne figurki przedstawiające zwierzęta, ptaki i ludzi, różnego rodzaju gwizdki – w kształcie koników, krów, sarenek, baranów, kaczek, indyków, kur, kogutów i pawi. Były one chętnie kupowaną pamiątką regionalną. Tworzył również rzeźby większych rozmiarów, przede wszystkim na konkursy i dla muzeów. Tematyka rzeźb wiązała się z postaciami z historii ojczystej, scenami obyczajowymi z życia dawnej wsi. Istotną rolę odgrywały tematy religijne, a więc postać Matki Bożej, Pieta, sceny z życia Świętej Rodziny i świętych.

Stefan Fus zmarł 24 sierpnia 1987 roku w Sokołowie.

Dziękujemy panu Bartoszowi za udostepnienie zbiorów i przybliżenie sylwetki Stefana Fusa.

Podczas Warsztatów uczestnicy wykonywali figurki ludzi i zwierząt. Prace zostały pomalowane farbami podszkliwnymi; po wyschnięciu wypalone w Warsztacie Garncarskim Rodziny Plizgów w Medyni Głogowskiej.

Jury w składzie: Bartosz Walicki, Henryka Boho - instruktor plastyki w MGOKSiR oraz Alina Szczygieł - studentka 3 roku Instytutu Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych w Rzeszowie, przyznało 22 nagrody równorzędne wszystkim uczestnikom Warsztatów. Są to osoby: Maksymilian Kobylarz, Krystian Cymerys i Justyna Ożóg ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Górnie (opiekun Marta Perlak); Klaudia Kloc, Klaudia Malicka i Alicja Śpiewla z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem (opiekun Ireneusz Śpiewla); Adam Boguń, Oliwia Partyka i Nikola Sidor z Zespołu Szkół w Trzebusce (opiekun Jolanta Szczygieł); Liliana Bednarz, Nikola Koziarz, Antonina Ożóg i Natalia Stafiej z Zespołu Szkół w Sokołowie (opiekun Małgorzata Kwolek); Anna Ożóg, Katarzyna Baniak i Martyna Chorzępa z Zespołu Szkół nr 1 w Nienadówce (opiekun Barbara Kołodziej); Anna Godawska, Nadia Kuźniar i Roksana Porada z Zespołu Szkół w Zaczerniu (opiekun Justyna Kurowska-Widak); Martyna Cholewa ze Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej (opiekun Małgorzata Wójcik); Anna Walicka i Krzysztof Walicki z Sokołowa (opiekun Ewa Kłeczek-Walicka).

Nagrodę otrzymuje również najmłodsza uczestniczka Warsztatów – Magdalena Walicka lat 5 z Sokołowa (opiekun Ewa Kłeczek-Walicka).

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, dziękujemy opiekunom za pomoc w organizacji Warsztatów. Termin i sposób wręczania nagród laureatom zostanie ogłoszony na stronie internetowej MGOKSiR. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia Galerii Rzeźby „GLINOLEPY 2020”.

DSC0695-Kopiowanie
DSC0696-Kopiowanie
DSC0697-Kopiowanie
DSC0698-Kopiowanie
DSC0699-Kopiowanie
DSC0700-Kopiowanie
DSC0701-Kopiowanie
DSC0703-Kopiowanie
DSC0704-Kopiowanie
DSC0705-Kopiowanie