8 sierpnia zakończyły się w MGOKSiR Wakacyjne Warsztaty Rękodzieła Artystycznego – nauka szydełkowania dla dzieci. Wzięło w nich udział pięcioro dzieci w wieku 10-12 lat: Izabela Drozd, Paulina Nowińska, Milena Nykiel, Jaśmina Olszowa i Melania Sowa. Warsztaty odbywały się od 24 lipca dwa razy w tygodniu w sali wystawowej MGOKSiR. Warsztaty prowadziła instruktorka Henryka Boho.
Uczestniczki przez sześć dwugodzinnych zajęć uczyły się od podstaw (dwie z nich „zawarły” już wcześniej znajomość z szydełkiem) najpierw trzymania włóczki i szydełka, potem poznawały kolejne tajniki szydełkowych splotów. Poznały różne rodzaje nici, kordonków włóczek i szydełek oraz inne akcesoria i przybory wykorzystywane podczas szydełkowania.
Początek szydełkowania to wykonanie pętelki i przerobienie pierwszego oczka łańcuszka, potem drugiego, trzeciego i kolejnego, i kolejnego…
Po przejściu etapu łańcuszka, przyszedł czas na półsłupki i słupki (pojedyncze i podwójne). Ucząc się tych splotów, opanowywały jednocześnie sposób trzymania w rękach robótki i odpowiednich ruchów dłoni. Początkowo problem sprawiała im lewa ręka oraz poszczególne palce przytrzymujące robótkę i szydełko, ale z każdym kolejnym przerobionym oczkiem i rzędem półsłupków i słupków dzieci nabierały coraz większej wprawy. Tym bardziej że z ogromnym zaangażowaniem ćwiczyły również w domu.
Nadszedł więc moment na spróbowanie wykonania prostego wzoru. Zaczęły od magicznego kółeczka, wokół którego przerabiały określone ilości słupków, zamykając okrążenia oczkiem ścisłym. Dowiedziały się, jak ważne podczas szydełkowania jest liczenie oczek i słupków, aby robótka miała określony kształt i formę. Nauczyły się właściwego dodawania oczek, półsłupków i słupków w okrążeniach. Wykorzystując te umiejętności, dzieci zrobiły prostą ozdobę składającą się z trzech rzędów – małego słonika. Podczas szydełkowania nauczyły się czytać prosty schemat, który dzieciom rozrysowała i opisała instruktorka. Kolejne słoniki dzieci wykonały już prawie bez pomocy, posiłkując się schematem.
Równie prostą ozdobą wykonywaną według narysowanego schematu było serduszko-zawieszka. Serduszko składało się tylko z dwóch okrążeń. W pierwszym okrążeniu dzieci poznały zastosowanie znaczników – małych plastikowych kolorowych agrafek. Do dekoracji serduszka dzieci zrobiły ozdobny chwost z koralikiem. Za pomocą szydełka chwost został przymocowany do serduszka.
Wszystkie ucięte nitki dzieci starannie przeplatały igłą dziewiarską na lewej stronie robótki.
Takich serduszek w różnych kolorach dziewczynki wykonały po kilka.
Na ostatnich zajęciach zdążyłyśmy jeszcze zrobić kolorową podkładkę w kształcie kwiatka. Podczas jej wykonywania dzieci nauczyły się zmieniać kolory włóczek w okrążeniach.
Wszystkie wykonane podczas Warsztatów ozdoby dzieci zabrały do domu.
Uczestniczki Warsztatów okazały się bardzo zdolne i szybko pojmowały tajniki pięknej sztuki szydełkowania, które nie jest sztuką zbyt trudną, gdyż wszystkie podstawowe oczka robi się w ten sam sposób. Jednak jest wiele splotów, które dają niezliczone możliwości zestawień. Szydełko, niewielki przyrząd zakończony haczykiem, w rękach sprawnej koronczarki potrafi wyczarować cuda. Cieszymy się, że Iza, Paulinka, Milena, Jaśmina i Melania „złapały” podczas Warsztatów bakcyla szydełkowania, gratulujemy im pasji i zaangażowania, które włożyły w naukę i dziękujemy za udział w Warsztatach. Mamy nadzieję, że nie ostatnich… i może w liczniejszym gronie?